Materiał zawiera treści reklamowe

Jaki plecak na rower w góry?

Sprawdź, jaki plecak rowerowy będzie odpowiedni na wycieczkę w góry i zobacz co oferuje obecny rynek!

Drukuj
Tomasz Makula

Plecak rowerowy jest niezbędny podczas dłuższych wycieczek rowerowych w terenie. Odpowiedni plecak musi spełniać kilka podstawowych cech takich jak: wytrzymałość, wygoda i dobra oddychalność. Czym jeszcze kierować się podczas zakupu plecaka rowerowego? Sprawdź nasz poradnik!

Plecak to jedno z podstawowych akcesoriów dla ludzi uprawiających kolarstwo górskie, które pozwala wygodnie i stabilnie zabrać ze sobą najpotrzebniejsze wyposażenie oraz picie. Szosowcy raczej niechętnie korzystają z plecaków i ograniczają się jedynie do bidonów, torebek podsiodłowych oraz upychania rzeczy w kieszonkach koszulki. Poza tym plecaki sprawdzają się też w jeździe rekreacyjnej, ewentualnie na gravelu oraz w mieście. Plecaki dostępne na rynku oczywiście różnią się wielkością i szeregiem cech, dlatego zanim zdecydujecie się na zakup, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę oraz czego dokładnie będziemy potrzebować. 

 

 

 

 

Wielkość 

Jednym z podstawowych dylematów przy wyborze plecaka jest jego wielkość. Kupno zbyt dużego może być uciążliwe podczas jazdy. Z kolei zbyt mały plecak rowerowy nie pomieści wszystkich akcesoriów, jakie będziemy chcieli ze sobą zabrać. Wybór wielkości plecaka bardzo często zależy również od długości trasy i stylu jazdy. Przeważnie osoby uprawiające enduro zabierają ze sobą znacznie więcej rzeczy i to do nich skierowana jest oferta plecaków o większej pojemności. Miłośnicy enduro z racji bardziej wymagających tras są narażeni na więcej niespodzianek na trasie. W związku z tym muszą liczyć się z tym, że na trasie może im się przydać więcej ekwipunku m.in w postaci narzędzi. Również w przypadku dłuższych wypraw w góry warto wyposażyć się w coś większego co sprawnie pomieści wszystkie niezbędne na trasie akcesoria.

 

 

Kiedy w takim razie dobrym wyjściem będzie kupno małego plecaka? Plecaki rowerowe niewielkich gabarytów najbardziej powinny zainteresować osoby startujące w maratonach rowerowych i miłośników jazdy XC. Rowerowe plecaki dedykowane do maratończyków są lekkie i cechuje je dobre dopasowanie do sylwetki. Zasadniczo najczęściej spełniają one przede wszystkim funkcje komfortowego nawodnienia się podczas jazdy i ewentualnie spakowanie niezbędnych rzeczy, takich jak zapasowa dętka czy żel energetyczny. Dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących małego bagażu jest popularna wśród zawodników enduro nerka. Może ona okazać się wygodnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią jeździć z plecakiem.

 

 

 

 

 

Bukłak 

Większość plecaków posiada obecnie wbudowany bukłak na napoje (czasem trzeba go dokupić osobno, natomiast plecaki pozwalają na ich zamontowanie). Dzięki wężykowi możemy w dowolnym momencie sięgnąć po picie, bez konieczności zatrzymania. Rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze i jest wykorzystywane przez spore grono górskich eksploratorów. Wiele osób korzysta z tego systemu też na maratonach. Mniejszy plecak rowerowy jest w stanie pomieścić przeważnie pojemnik od 1,5 do 2 litrów. Nie obciąży on bardzo naszych pleców i jednocześnie dostarczy wystarczającą ilość płynów. Wedle potrzeb do dyspozycji mamy też większe bukłaki. To wygodne rozwiązanie - podczas technicznych sekcji nie musimy bowiem sięgać po bidon i martwić się tym, że tracimy kontrolę nad prowadzeniem roweru.

 

Zobacz również:

 

 

Funkcjonalność i wentylacja 

Każdy plecak powinien mieć szereg rozwiązań, które ułatwią nam jazdę. Przede wszystkim musi on mieć odpowiednie zapięcie, które ustabilizuje go na zjazdach. W zaawansowanych plecakach znajdziemy zapięcie również na pasie biodrowym. Wtedy możemy mieć pewność, że w drodze na dół plecak nie będzie obciążeniem. Plecak niezależnie od wielkości musi być dobrze dopasowany do naszych pleców. Podczas górskich wycieczek przemieszcznie się plecaka może być niekomfortowe i bardzo denerwujące. Również odpowiednia wentylacja sprawi, że nasze plecy nie ulegną przepoceniu, co zdarza się dość często przy tańszych rozwiązaniach. Powinniśmy więc zwracać uwagę na to, czy ramiączka plecaka są wentylowane. Zastanawiając się nad kupnem, warto również zwrócić uwagę na kieszonki. Schowanie telefonu, okularów czy innych akcesoriów jest również bardzo ważne. Dobrze jeśli plecak rowerowy posiada kieszonki także z przodu, co ułatwia nam schowanie akcesoriów w pośpiechu. W tym wypadku dobrze jest mieć również do dyspozycji uszczelniane szwy lub specjalną, wodoszczelną kieszonkę, gdzie można będzie schować elektronikę.

 

 

Alternatywa dla plecaków

Będąc przy wentylacji pleców, warto zauważyć, że od dłuższego czasu na rynku obecne są też nerki biodrowe dedykowane do jazdy MTB. One w oczywisty sposób rozwiązują problem pocących się pleców, bo stykają się z ciałem na zdecydowanie mniejszej powierzchni. Pozwalają jednak na przewiezienie znacznie mniejszego objętościowo bagażu, więc sprawdzą się głównie na maksymalnie jednodniowych wypadach w góry, kiedy warunki pogodowe wydają się być w miarę bezpieczne. Obecnie jednak nerki są już tak dobrze skonstruowane, że szeroki pas biodrowy dobrze je stabilizuje i można w nich przewieźć zaskakująco dużo akcesoriów. Co więcej - wiele z modeli ma też miejsce na bukłak!

 

 

 

 

Bezpieczeństwo

Wiele z górskich plecaków posiada także wzmocnienia, które stanowią dodatkową ochronę dla naszego kręgosłupa w momencie upadku. To zdecydowanie ważna kwestia! Kolejnym ważnym aspektem jest nasza widoczność. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, czy plecak rowerowy posiada elementy odblaskowe. Niektóre modele plecaków są wyposażone w mocowania, do których możemy przymocować oświetlenie. To bardzo ważna kwestia, o której nie możemy zapominać - niektóre wycieczki kończą się przecież po zmroku.

 

 

Mając już niezbędną wiedzę na temat plecaków, zobaczmy co oferuje rynek. Zdecydowaliśmy się na prezentację plecaków zarówno tańszych, jak i tych nieco droższych. Każdy znajdzie coś dla siebie, a w razie potrzeby odsyłamy was do naszego katalogu, w którym znajdziecie wszystkie niezbędne informacje. 

Polecane przez redakcję

 

Camelbak M.U.L.E. Pro 14

Camelbak to lider rynku plecaków rowerowych - wszystko dzięki sukcesywnemu rozwijaniu ich produktów, które wg wielu użytkowników są bliskie użytkowego ideału. Model M.U.L.E Pro 14 posiada 14-litrów pojemności bagażowej, w czym 3 litry zajmuje bukłak - nie chłonie on zapachów, a jego rurka posiada magnetyczny system montażu, więc łatwo "zaparkować" ją na swoje miejsce nawet podczas pokonywania zjazdów. 

Środek plecaka jest oczywiście zorganizowany w sposób przemyślany - znajdziemy w nim małe kieszonki na drobiazgi, klucze, telefon. Do jego zewnętrznej części możemy też przypiąć kask. 

Camelbak dużo uwagi poświęca materiałom - te z zewnątrz są wytrzymałe na uszkodzenia, a do tego pozwalają na swobodne spływanie wodzie. Tylny panel przylegający do pleców do konstrukcja Air Support, która nie tylko dobrze przylega do pleców, ale i pozwala im oddychać. Zresztą nawet szelki wykonano tu z przewiewnej siateczki, żeby nie tracić na komforcie jazdy podczas ciepłych dni.

M.U.L.E. Pro 14 doceniamy przede wszystkim za przemyślaną konstrukcję, wytrzymałość i wysoki komfort użytkowania - zarówno jeśli chodzi o dopasowanie do ciała rowerzysty, jak i wentylację. 

 
  • pojemność: 14 litrów (w tym 3-litrowy bukłak)
  • waga: 845 g
  • regulowany pas biodrowy z kieszeniami,
  • miejsce na przypięcie kasku,
  • Dobrze wentylowany materiał szelek i tylnego panelu 3D Vent Mesh 
  • Tylny panel Air Support
  • Magnetyczne zapięcie rurki Tube Trap 
  • Cena katalogowa: 759,90 zł
larix.com.pl

 

 

 
 

 

Co na rynku?

Jakie inne rodzaje plecaków znajdziemy na rynku rowerowym? Przygotowaliśmy dla Was przegląd uwzględniające różne ich typy!

 

 

Lekki plecak na maraton

Rockrider XC Light
  • Propozycja firmy Decathlon to lekki plecak z bukłakiem, który dobrze sprawdzi się podczas maratonów rowerowych. Jest niewielki dzięki czemu nie ogranicza ruchów podczas jazdy. Posiada bukłak o pojemności 2l. Dzięki systemowi uprzęży jest dobrze dopasowany do ciała.

Plecak do jazdy enduro

Thule Vital DH
  • Model od Thule to propozycja dedykowana dla miłośników enduro. Plecak posiada pojemność 6l oraz bukłak 2,5l. Bez problemu spakujemy do niego kurtkę, jedzenie i niezbędne akcesoria. Tylny panel wykonano z oddychającej siateczki. Dodatkowe zapięcia zapobiegają przemieszczaniu się plecaka po ciele.

 

Nerka na rower

Camelbak M.U.L.E. 5 Waist Pack
  • Alternatywa dla "klasycznego" plecaka to nerka rowerowa, czyli pas biodrowy o ograniczonej pojemności do przewozu najważniejszych części ekwipunku szlakowego. M.U.L.E. 5 Waist Pack ma pojemność 5 litrów, z czego 1,5 litra zajmuje bukłak na wodę. Dodatkowo napoje możemy przewozić w bidonach, chowanych do dedykowancyh kieszeni. Także tutaj spotkamy oddychającą konstrucję pleców.

Duży plecak rowerowy

Deuter Trans Alpine 30
  • Model Trans Alpine 30 to propozycja dla osób planujących długie wyprawy. Plecak pomieści aż 30 litrów bagażu, a mimo tego jest bardzo lekki. Wyprawowy charakter nadają mu liczne kieszenie na zewnątrz i dodatkowe mocowania, np. na kask. Możemy dodatkowo wyposażyć go w bukłak dzięki specjalnemu wyjściu na rurkę.